czwartek, 2 sierpnia 2012

Plan hodowlany


1. Przed zaźrebieniem:
Klacz, która ma zostać pokryta, przechodzi szczegółowe badania weterynaryjne, zostaje zaszczepiona i odrobaczona. Następnie przechodzi testy - czy gotowa jest przyjąć ogiera i czy na pewno jest w trakcie rui. Następnie dobiera się reproduktora, który zostanie ojcem przyszłego źrebięcia - zawsze wybieramy spośród najlepszych osobników. Ogier zostaje zapoznany z klaczą i przez parę dni staramy się wzbudzić wzajemne zainteresowanie obu zwierząt.

2. Zaźrebienie klaczy:
Klacz hodowlana zostaje pokryta jednym z najlepszych reproduktorów. Istnieją dwie metody krycia: naturalny (przez stanówkę) oraz sztuczny (przez inicjację - wprowadzenie nasienia mrożonego). W naszej stadninie znajduje się specjalne miejsce z "fantomem", specjalnie przeznaczone do poboru nasienia. Niezależnie od sposobu krycia, rodzice przyszłego źrebięcia muszą być idealni pod wieloma względami - a szczególnie przekazujący dane cechy swojemu potomstwu.

3. Okres ciąży:
Od chwili potwierdzenia ciąży, klacz zostaje otoczona szczególną opieką. Raz w tygodniu przechodzi rutynowe badania weterynaryjne - w celu wykluczenia powikłań, oraz raz na dwa tygodnie badanie ultrasonograficzne (USG) w celu kontoli stanu zdrowia płodu. Zwykła pasza zostaje zastąpiona przez specjalną paszę (dla klaczy źrebnych) z odpowiednimi suplementami - witaminy, białka, itp. Ciąża trwa około 11 miesięcy, przy czym zdarzają się porody wcześniejsze lub późniejsze. Około 3 miesiąca klacz zostaje wykluczona z treningów sportowych -  do około 8 miesiąca jest brana na lekkie jazdy rekreacyjne i większość dnia spędza na padoku dla klaczy źrebnych (i ze źrebakami). Później do końca ciąży jest wypuszczana na padok i zabierana na noc do boksu.

4. Wyźrebienie się klaczy:
Poród następuje w 11 miesiącu ciąży, aczkolwiek może nastąpić wcześniej lub później. Odbywa się w specjalnym, okrągłym boksie porodowym w towarzystwie lekarza weterynarii i (ewentualnie) kilku osób doświadczonych. Jeśli nastąpią powikłania, zawsze jesteśmy gotowi pomóc klaczy i przyszłemu źrebięciu.

5. Opieka nad źrebięciem:
Niedługo po urodzeniu, gdy źrebię nauczy się stać na nogach oraz chodzić i ssać mleko matki, stosujemy na nim impriting. Od najwcześniejszych chwil jest oswajany z ludźmi i nowym otoczeniem. Od matki odsadzany jest w mniej więcej 6 miesiącu życia. Przez ten cały czas wypuszczany jest z klaczą na padok i przyuczany do prostych czynności (podnoszenie nóg, czyszczenie kopyt, zakładanie kantara, itp.). Przebywa dużo czasu z innymi klaczami i źrebakami.

6. Zajeżdżanie młodego konia:
Młody koń zajeżdżany jest u nas między 2 a 4 rokiem życia - być może trochę za wcześnie, ale wtedy jest najbardziej "plastyczny" i najłatwiej skorygować potencjalne błędy. Po opanowaniu podstawowych umiejętności reagowania na prawidłowo dawane pomoce, wypatrujemy u konia preferencje sportowe. Dalej koń wchodzi w trening sportowy - np. skokowy, ujeżdżeniowy, westernowy, itp. Koń staje się bardzo cenny po zdobyciu gwiazdki przy imieniu - wirtualnej miary możliwości konia.


PS: Długie okresy czasu, takie jak ciąża, czy dorastanie źrebaka przeważnie są wirtualnie przyspieszane. I tak na przykład nie zdziwcie się, jak źrebak przyjdzie na świat po 2 tygodniach czy miesiącu i to mając od razu sześć lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz